При запуску GIMP відкриваються три вікна:
- основне вікно
- вікно Слої, канали, контури
- вікно Порада дня GIMP (якщо не відключили)
Кожному
відкритому зображенню відповідає одне вікно. Не можна відкрити зображення без
вікна.
Якщо в реальному житті
куртина — це одне полотно, то в GIMP картина — це
сукупність полотен, які називаються шарами (слоями).
В найпростішому випадку
зображення може складатися із одного шару
(слою) — тоді воно буде подібне до звичайної картини.
Канал в GIMP — це найменша одиниця набору слоїв.
Якщо ви закрили
вікно Шари(Слои), то його відкрити можна з допомогою комбінацій клавіш <Ctrl>+<L> або командою меню
головного вікна ФайлàДіалоги àСлои. Там можна відкрити і інші діалогові
вікна GIMP.
Кисть
Кисть - це растрові зображення або набір піксельних зображень, використовуваних GIMP для малювання. GIMP включає в себе набір з 10 інструментів малювання, які надають не тільки операції, безпосередньо пов'язані з малюванням, але і такі функції, як стирання, копіювання, розмиття, освітлення, затемнення і т. д. Всі інструменти малювання, за винятком пера, використовують один і той же набір кистей.
Растрові зображення кисті відповідає відбитку, зробленому поодиноким "дотиком пензля зображення ("один клік"). Мазок пензлем зазвичай створюється рухом курсору по зображенню з натиснутою кнопкою миші. Таким чином створюється серія відбитків за зазначеною траєкторією, методом, визначеним характеристиками кисті і використовуваним інструментом малювання.
Кисті можуть бути обрані клацанням по піктограмі в діалозі вибору кистей. Обрана кисть відображається в області Кисті/Шаблони/Градієнти панелі інструментів. Один з варіантів виклику діалогу кистей - це клацання по піктограмі кисті в цій області.
У базовій установці GIMP є невелика кількість кистей. Деякі з них досить вигадливі (наприклад, "зелений перець" на ілюстрації) і навряд чи можуть бути використані за прямим призначенням. Такі кисті існують у наборі для того, щоб дати вам уявлення про можливості створення кистей. Нові кисті можна створити самостійно, а можна завантажити вже готові і встановити їх, щоб GIMP їх впізнав. GIMP використовує кілька різних типів кистей. Всі вони застосовуються однаково, і, в більшості випадків, не важливо, яким типом кисті ви малюєте. У всіх кистей можна змінювати висоту. У діалозі параметрів кожного інструмента малювання є повзунок для збільшення і зменшення висоти активної кисті.
Ластик
Гумка використовується для видалення областей кольору з активного шару або виділення, у цьому шарі. Якщо ластик застосовується до об'єкта, не підтримує прозорість (маска виділення, маска шару або шар фону без каналу альфа), то видалення проявить колір фону з панелі інструментів. У випадку з маскою, виділення зміниться. Видалення може бути повним або частковим, залежно від параметрів інструменту. За тим, як додати альфа канал до шару, зверніться сюди.
Якщо необхідно повністю видалити групу точок, не залишаючи слідів від їх попереднього змісту, виберіть параметр «жорсткий край». Інакше підпіксельне положення кисті призведе до часткового видалення по краях мазка, навіть при застосуванні кисті з жорстким краєм.
Доступ до інструменту можна отримати кількома шляхами:
- В меню зображення Інструменти вибрати команду Інструменти малювання, потім – Ластик;
- за панелі інструментів натисканням на піктограму ;
- або за допомогою комбінації клавіш Shift+E.
Параметр гумки Непрозорість визначає силу інструменту. Чим більше значення, чим прозоріший буде результат.
Параметр Антиластик інструменту дозволяє скасувати видалення в областях зображення, навіть якщо вони прозорі. Цей параметр працює тільки над зображеннями з альфа каналом. Його також можна активувати на льоту, натиснувши клавішу Alt (або, якщо Alt перехоплюється віконним керуючим, комбінацію Alt+Shift).
<Ctrl>→<B> —панель інструментів
<Ctrl>+<I> —
інвертуємо виділену область
<Ctrl>+<L> — шари
M —